Home / Ciekawe / Rowerowy system SPD i jego zalety i wady

Rowerowy system SPD i jego zalety i wady

Rower może być wyposażony w standardowe pedały, ale może on również posiadać pedały typu SPD. Z takiego właśnie systemu mogą korzystać nie tylko profesjonalni zawodnicy – można zamontować to także w swoim rowerze. Kiedy warto się na to zdecydować?

Systemy SPD (Shimano Pedaling Dynamics) został opracowany w 1990 roku przez popularną firmę rowerową Shimano. System ten składa się z dwóch elementów, a mianowicie z mechanizmu zatrzaskowego w pedałach oraz z bloków umieszczanych w podeszwie butów rowerowych, które łączą się ze sobą podczas pedałowania.

Jak działa tego rodzaju system i jakie są jego główne zalety i wady? Sprawdź teraz, gdy także myślisz o jego zakupieniu!

Jak działa system SPD?

Aby można było skorzystać z systemu SPD na swoim rowerze, trzeba zakupić odpowiednie wyposażenie. Są to pedały z tym mechanizmem oraz buty rowerowe SPD które posiadają otwory w podeszwie i montowane w nich metalowe bloki.

Używanie tego rodzaju systemu jest bardzo proste. Bloki znajdujące się w butach rowerowych SPD wpinają się w system zatrzaskowy w pedałach. Wystarczy tylko mocniej nacisnąć na pedały, aby bloki znalazły się we właściwej pozycji. Wówczas rowerzysta podczas pedałowania może nie tylko naciskać na pedały, ale również podnosić je w górę, co zwiększa efektywność przenoszenia siły na napęd rowerowy.

Aby wypiąć się z mechanizmu w pedałach, rowerzysta musi przekręcić stopę na zewnątrz – wtedy bloki wyskakują z pedałów.

Zalety systemu SPD:
– większa efektywność pedałowania, także w trakcie podjazdów przez lepsze przekazywanie siły rowerzysty na napęd rowerowy,
– system SPD pozwala na łatwiejsze kontrolowanie roweru przez rowerzystę,
– system przytrzymuje stopy podczas jazdy w trudnym terenie i zmniejsza ryzyko kontuzji,
– wymaga dodatkowej siły, dlatego wspomaga rozwój tkanki mięśniowej oraz zwiększa ilość spalanych kalorii.

Wady systemu SPD:
– większy koszt – konieczność zakupu odpowiednich pedałów oraz butów rowerowych SPD,
– wymaga nauki wpinania i wypinania się z systemu, co na początku może zwiększać ryzyko urazów, gdy rowerzysta nie wypnie się z systemu na czas,
– system nie jest polecany do jazdy w mieście, gdzie trzeba często się zatrzymywać,
– mniejszy komfort chodzenia – buty rowerowe SPD mają bardzo sztywną podeszwę.

Podsumowując, pedały oraz buty rowerowe SPD to w wielu przypadkach bardzo dobry wybór – dzięki tego rodzaju systemowi można jeździć na rowerze jeszcze efektywniej, bardziej komfortowo, a także bezpieczniej. Warto jednak pamiętać o tym, że ma on również pewne minusy dla rowerzysty.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70 buty rowerowe spd.

About RozaPiotrowska

Check Also

Kiedy warto skorzystać z usług budowlanych?

Zakres działalności firm budowlanych jest mocno zróżnicowany. Niektóre firmy specjalizują się w budowanie domów jednorodzinnych, …

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.