Home / Ciekawe / Kindergeld w Niemczech – czy przysługuje Polakom?

Kindergeld w Niemczech – czy przysługuje Polakom?

Praca za granicą to szansa na wyższe zarobki, ale również na zdobycie doświadczenia w międzynarodowych firmach czy przedsiębiorstwach. Decydując się na pracę w Niemczech warto pamiętać o tym, że jako rodzicom przysługują nam zasiłki na nasze dzieci. Na jakich zasadach przyznawany jest niemiecki Kindergeld? Czy jako obcokrajowcy możemy wnioskować o ten zasiłek?

Komu należne jest Kindergeld?

Niemieckie państwo ma na uwadze dobro najmłodszych obywateli – z tego względu wypłacany jest specjalny zasiłek, przysługujący do 18 roku życia lub młodzieży do lat 25 pod warunkiem kontynuowania nauki. Wysokość tego zasiłku z roku na rok jest zmieniana (na co wpływa m.in. inflacja). Polacy pracujący za granicą powinni mieć świadomość, że również mogą wnioskować o Kindergeld w Niemczech, o ile tylko spełniają dwa warunki: posiadają meldunek w Polsce wraz z dziećmi oraz nabyli nieograniczony obowiązek podatkowy. Obowiązek ten nabywa się po upływie 6 miesięcy pracy w Niemczech i odprowadzania tam podatków. Przyznanie Kindergeld wymaga złożenia stosownych dokumentów, w tym zaświadczenia o zatrudnieniu na terenie Niemiec.

Czy Kindergeld i 500+ wpływają na siebie?

Jaki wpływ na siebie mają Kindergeld a 500+? Okazuje się, że spory – wynika to z konieczności koordynacji świadczeń rodzinnych w Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że beneficjenci muszą złożyć zarówno wniosek o 500+, jak i Kindergeld w odpowiednich urzędach danego kraju (Familienkasse Sachsen w Niemczech oraz ośrodek pomocy społecznej w Polsce). O tym czy i na terenie którego kraju zostanie przyznany zasiłek decydują urzędy na podstawie obowiązujących przepisów. W wielu przypadkach świadczenia przysługują nam jednocześnie. O tym, który z nich będzie wypłacany zadecyduje urząd wojewódzki na podstawie całościowej sytuacji rodzinnej.

Check Also

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzenie pokoju malucha wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jak początkowo się zakłada. Dlaczego? Bo …

https://xann.pl/sitemap zobacz więcej zobacz więcej