Home / Ciekawe / Kindergeld w Niemczech – czy przysługuje Polakom?

Kindergeld w Niemczech – czy przysługuje Polakom?

Praca za granicą to szansa na wyższe zarobki, ale również na zdobycie doświadczenia w międzynarodowych firmach czy przedsiębiorstwach. Decydując się na pracę w Niemczech warto pamiętać o tym, że jako rodzicom przysługują nam zasiłki na nasze dzieci. Na jakich zasadach przyznawany jest niemiecki Kindergeld? Czy jako obcokrajowcy możemy wnioskować o ten zasiłek?

Komu należne jest Kindergeld?

Niemieckie państwo ma na uwadze dobro najmłodszych obywateli – z tego względu wypłacany jest specjalny zasiłek, przysługujący do 18 roku życia lub młodzieży do lat 25 pod warunkiem kontynuowania nauki. Wysokość tego zasiłku z roku na rok jest zmieniana (na co wpływa m.in. inflacja). Polacy pracujący za granicą powinni mieć świadomość, że również mogą wnioskować o Kindergeld w Niemczech, o ile tylko spełniają dwa warunki: posiadają meldunek w Polsce wraz z dziećmi oraz nabyli nieograniczony obowiązek podatkowy. Obowiązek ten nabywa się po upływie 6 miesięcy pracy w Niemczech i odprowadzania tam podatków. Przyznanie Kindergeld wymaga złożenia stosownych dokumentów, w tym zaświadczenia o zatrudnieniu na terenie Niemiec.

Czy Kindergeld i 500+ wpływają na siebie?

Jaki wpływ na siebie mają Kindergeld a 500+? Okazuje się, że spory – wynika to z konieczności koordynacji świadczeń rodzinnych w Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że beneficjenci muszą złożyć zarówno wniosek o 500+, jak i Kindergeld w odpowiednich urzędach danego kraju (Familienkasse Sachsen w Niemczech oraz ośrodek pomocy społecznej w Polsce). O tym czy i na terenie którego kraju zostanie przyznany zasiłek decydują urzędy na podstawie obowiązujących przepisów. W wielu przypadkach świadczenia przysługują nam jednocześnie. O tym, który z nich będzie wypłacany zadecyduje urząd wojewódzki na podstawie całościowej sytuacji rodzinnej.

About RozaPiotrowska

Check Also

Flash loans – co należy wiedzieć na ten temat?

Pożyczki i kredyty – dwa tematy, jakie są wzajemnie ze sobą powiązane. Sprawy bankowe wykorzystywane …

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.
https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ esystem.com.pl enegaar.com